Skip links

7 dni 24 godz. na dobę

Gdańskie Centrum Kontaktu

58 52 44 500

zadzwoń

AKTYWNOŚĆ Obywatelska Seniorów

Zobacz spis treści Informatora Gdański Senior 2021

Strona nr. 18-67 w wersji drukowanej

Zobacz w PDF

AKTYWNOŚĆ Obywatelska Seniorów

Gdańscy seniorzy są coraz bardziej aktywni i coraz więcej z nich aktywnie spędza swój czas. Niemal 65% posiada pasje i hobby. Gdańscy seniorzy najchętniej czytają, grają w gry planszowe i karciane, rozwiązują łamigłówki, pielęgnują swoje ogrody czy balkony. W wydarzeniach i imprezach kulturalnych uczestniczy ponad 40%.*
*Źródło: P. Czekanowski, J. Załęcki, M. Brosz, Gdańska starość. Portret
socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+, Gdańsk 2013.

Centrum Pracy Seniorek i Seniorów Gdańskiego Urzędu Pracy

Pierwszy w Polsce, nowoczesny punkt zajmujący się pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym dla dojrzałych gdańszczan. Seniorzy i seniorki, którzy pomimo przejścia na emeryturę nie chcą kończyć aktywności zawodowej mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w poszukiwaniu dedykowanej oferty pracy, zarówno w pełnym, jak i częściowym wymiarze czasu pracy. Ambicją doradców jest nie tylko dobieranie atrakcyjnych finansowo propozycji, ale i ich selekcja, tak aby wykonywana praca nie stanowiła poważnego obciążenia, zatrudnienie było możliwie blisko miejsca zamieszkania, a oferowane wynagrodzenie było atrakcyjne.
Centrum Pracy Seniorek i Seniorów działa od 2018 r. i mieści się we Wrzeszczu, przy al. Grunwaldzkiej 30/32 (obok domu handlowe- go Jantar). Bezpośrednia obsługa prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. od 08:30 do 14:30. Szczegółowe informacje na temat działalności punktu znaleźć można na stronie internetowej pracadlaseniorow. pl oraz pod adresem fb.me/centrum.seniora. gdansk. W przypadku dodatkowych pytań doradcy Centrum zachęcają do kontaktu telefonicznego lub mailowego. W centrum można uzyskać także porady w zakresie poszukiwania pracodawcy, pomoc w konstruowaniu dokumentów aplikacyjnych czy bieżące informacje o edukacyjnej, kulturalnej i społecznej ofercie Gdańska dla seniorów.

Działalność Centrum podczas COVID-19

Podobnie jak wiele firm i instytucji, również Centrum Pracy Seniorek i Seniorów zmieniło zasady swojego funkcjonowania w związku z epidemią COVID-19. W efekcie w 2020 r. bezpośrednia obsługa klientów w siedzibie Centrum została czasowo zawieszona. Jednak pracownicy punktu w dalszym ciągu zajmują się pozyskiwaniem ofert zatrudnienia dla osób dojrzałych, a także doradztwem zawodowym dla seniorów, które świadczone jest wyłącznie w formie telefonicznej.
Mając na względzie dynamikę sytuacji epidemicznej, doradcy Centrum zachęcają do regularnego odwiedzania serwisu internetowego www.pracadlaseniorow.pl, na którym za- mieszczane są aktualne informacje związane z obowiązującymi obecnie zasadami działalności Centrum Pracy Seniorek i Seniorów.

Karta Mieszkańca i Karta Seniora

Co to jest Karta Mieszkańca?
Karta Mieszkańca to praktyczne narzędzie, dzięki któremu można uzyskać pakiet korzyści, takich jak bezpłatne wejścia na wydarzenia oraz do najciekawszych miejsc w Gdańsku, jak również liczne rabaty na zakupy, usługi i rozrywkę.

Dla kogo?
Kartę mogą uzyskać osoby, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków
• są zameldowane w Gdańsku na pobyt stały lub czasowy lub
• są obcokrajowcem i posiadają kartę pobytu lub
• rozliczają się z podatku dochodowego w Gdańskich Urzędach Skarbowych lub
• opłacają w Gdańsku podatek od nieruchomości lub
• posiadają akt notarialny własności mieszkania lub
• posiadają umowę najmu mieszkania lub
• opłacają media związane z nieruchomościami zlokalizowanymi w Gdańsku lub
• nie spełniają żadnego z powyższych kryteriów, ale ich niepełnoletnie dziecko mieszka w bursie gdańskiej.

Gdańska Karta Mieszkańca i Karta Seniora w jednym
W Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca seniorzy mogą bezpłatnie odebrać specjalny hologram, który następnie zostanie przyklejony do ich Karty Mieszkańca. Karta Mieszkańca z hologramem spełnia rolę Karty Seniora i uprawnia do korzystania ze zniżek i rabatów skierowanych do seniorów.

Pakiet bezpłatnych przejazdów
Seniorzy po 70. roku życia, którzy są uprawnieni do korzystania z bezpłatnych przejazdów gdańskimi autobusami i tramwajami, mogą dodać do swojej Karty Mieszkańca pakiet bezpłatnych przejazdów. Dzięki dodaniu pakietu senior nie musi okazywać do kontroli biletowej dokumentu potwierdzającego wiek, wystarczy jedynie Karta Mieszkańca. Pakiet można dodać w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty (prosimy o zabranie ze sobą dokumentu uprawniającego do ulgi oraz swojego zdjęcia) lub na www.jestemzgdanska.pl

Kontakt i więcej informacji:
Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca al. Grunwaldzka 148 poniedziałek–piątek 08:00–18:00, po uprzedniej rezerwacji terminu wizyty na www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem +48 58 300 06 59 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00–17:00), zgłoszenia reklamacyjne: karta@jestemzgdanska.pl

Pełna lista bezpłatnych wejść z Kartą Mieszkańca w roku 2021:

• Gdański Ogród Zoologiczny
• Mecz piłkarski Lechii Gdańsk (po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19)
• Mecz siatkarski Trefla Gdańsk(po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19)
• Wieża widokowa Bazyliki Mariackiej (bez przewodnika)
• Hevelianum
Europejskie Centrum Solidarności
• Pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (jedno bezpłatne wejście na jeden basen spośród czterech dostępnych: Stogi, Chełm, Osowa lub Orunia)
• Zwiedzanie Stadionu Gdańsk
• Muzeum Narodowe (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
◦ Oddział Etnografii,
◦ Oddział Zielona Brama
• Gdańska Galeria Fotografii,
◦ Oddział Sztuki Nowoczesnej,
• Muzeum Archeologiczne (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
◦ Dom Przyrodników,
◦ Piwnica Romańska,
◦ Grodzisko w Sopocie,
• Muzeum Gdańska (jedno bezpłatne wejście do każdego oddziału)
◦ Muzeum Bursztynu,
◦ Ratusz Głównego Miasta,
◦ Dwór Artusa,
◦ Dom Uphagena,
◦ Wartownia Nr 1 Westerplatte,
◦ Muzeum Nauki Gdańskiej,
◦ Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Z bezpłatnego wejścia do każdego z obiektów można skorzystać raz w roku kalendarzowym.

Kluby i koła seniora jako grupy wspierające integrację i aktywizację osób starszych

Zainteresowanie taką formą spędzania czasu jest coraz większe, choć w badaniach tylko co piąty badany (22,9%) deklarował zainteresowanie uczestniczeniem w działaniach organizowanych przez placówki typu kluby seniora nastawione na organizowanie czasu wolnego, rozwój potrzeb w zakresie edukacji, kultury czy rekreacji*
*P. Czekanowski, J. Załęcki, M. Brosz, Gdańska starość. Portret socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+, Gdańsk 2013

W Gdańsku istnieje około 80 klubów i kół seniora oraz 12 kół seniora Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Ze względu na swój nieformalny charakter, ich liczba stale się zmienia, a zainteresowanie taką formą aktywności jest coraz bardziej popularne wśród gdańskich seniorów.

Kluby i koła seniora odgrywają znaczącą rolę ośrodków życia kulturalnego, oświatowego, towarzyskiego i rekreacyjnego dla osób starszych. Ich celem jest stworzenie warunków do przyjemnego spędzania czasu i aktywności oraz rozwijania zainteresowań.
Najczęściej prowadzone są przez organizacje pozarządowe, parafie, zakłady pracy, spółdzielnie mieszkaniowe (połączone z klubami osiedlowymi, bądź osiedlowym domem kultury).
Kluby i koła seniora są doskonałą propozycją dla osób zainteresowanych nawiązywaniem bądź podtrzymywaniem kontaktów towarzyskich, a pomagając w tworzeniu więzi społecznych przeciwdziałają osamotnieniu, poczuciu pustki i nudy

.

Przewijaj slajdy poniżej i szukaj wybranego klubu

Domy i Kluby sąsiedzkie

To miejsca lokalnej integracji społecznej  o charakterze międzypokoleniowym, współpracy społeczności lokalnej z instytucjami pomocowymi, edukacyjnymi i samorządem, realizacji różnorodnych programów obejmujących aktywności związane z potrzebami i zasobami tej społeczności. Domy i Kluby Sąsiedzkie powstały po to, aby mieszkańcy w swoim najbliższym otoczeniu mieli miejsce, w którym mogą się integrować, realizować hobby, rozwijać się i nabywać nowe umiejętności. Odbywają się tam darmowe porady specjalistów np. porady prawne czy spotkania z dietetykiem. Swoją siedzibę mają w nich także Kluby Seniora, odbywają się tam również potańcówki, koncerty, wystawy czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Ponadto, organizowane są spotkania dotyczące rozwoju danej dzielnicy, spotkania z urzędnikami czy przedstawicielami Rady Dzielnicy. Domy i Kluby Sąsiedzki to miejsca, w których mieszkańcy mogą włączać się w działania pomocowe dla osób z najbliższej okolicy. Podczas pandemii mieszkańcy, działający w ramach Domów i Klubów Sąsiedzkich, mieli okazję do aktywnego włączenia się w rozdawanie paczek żywieniowych, organizację Mikołajek dla dzieci, szycie maseczek, czy pomoc innym w czynnościach codziennych. Każdy Dom i Klub Sąsiedzki posiada własną specyfikę, własny klimat oraz inną ofertę. Warto pamiętać, że są to również miejsca otwarte na nowe sąsiedzkie inicjatywy. W Gdańsku funkcjonują Domy i Kluby Sąsiedzkie prowadzone przez organizacje pozarządowe i ulokowane w różnych dzielnicach miasta.

Przewijaj slajdy poniżej i szukaj wybranego klubu

Wolontariat Seniorów

Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne działanie na rzecz organizacji pozarządowych i instytucji. Wolontariuszem może zostać każdy, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Wolontariat jest również formą aktywnego spędzania czasu wolnego, dającą możliwość poznania nowych osób, zdobywania nowej wiedzy, dzielenia się doświadczeniami, pomagania innym. Wolontariat seniorów z Regionalnym Centrum Wolontariatu Gdańscy seniorzy włączają się w obsługę różnorodnych wydarzeń w ramach programu Wolontariatu Miasta Gdańska oraz pomagają organizacjom pozarządowym i ich podopiecznym

Kontakt i więcej informacji:
Regionalne Centrum Wolontariatu
w Gdańsku
pl. Solidarności 1/3.28
(III piętro, budynek Europejskiego
Centrum Solidarności)
tel. 58 772 42 17 lub 58 772 42 18
e-mail: gdansk@wolontariatgdansk.pl
www.wolontariatgdansk.pl

Jak zostać wolontariuszem?

• skontaktuj się z Centrum Wolontariatu ( można odwiedzić biuro, zadzwonić,
• napisać e-mail lub przez portal internetowy)
• przejdź szkolenie
• wypełnij formularz
• wybierz ofertę (w czym chcesz uczestniczyć jako wolontariusz) i aplikuj
• awrzyj porozumienie wolontariackie
• działaj!

Przykładowe działania wolontariuszy seniorów:

„NGOSYszyjąMaski3Miasto”
wolontariusze szyli maski wielorazowe dla rówieśników, placówek medycznych itp. Łącznie udało się uszyć ponad 80 tysięcy.
„Zielony zakątek”
Wolontariusze przygotowali hotele i domki dla owadów z dzielnicy Przymorze. Następnie zostały rozstawione i służyły schronieniem przed zimą i mrozami.
„Malowanie Ścian w domu środowiskowym”
Wolontariusze uczyli oraz wspierali w odmalowaniu ścian młodsze pokolenie. Prace wykonywane były na rzecz domu środowiskowego.

Wolontariat seniorów z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zaprasza seniorów do uczestnictwa w Naszym Wolontariacie. To znakomita alternatywa na nudę, pomysł na zagospodarowanie czasu wolnego, nawiązanie znajomości i przyjaźni oraz na naukę. W naszej ofercie mamy wolontariat na rzecz dzieci (najczęściej korepetycje), pomoc i towarzyszenie osobom chorym oraz starszym, wsparcie pracy świetlicy oraz różne ciekawe akcje.

Kontakt i więcej informacji:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

w Gdańsku
ul. K. Leczkowa 1A
tel. 797 909 119
e-mail: wolontariat.mopr@gdansk.gda.pl
www.wolontariatgdansk.pl

... jeszcze więcej o aktywności obywatelskiej Seniorów

Krąg Seniorów – Instruktorów Harcerskich „Korzenie” Chorągwi Gdańskiej ZHP, to grupa instruktorów i związanych z nimi sympatyków harcerstwa po 55 roku życia, którzy kontynuują swoją harcerską służbę. W ramach działań harcerskich odbywają regularne spotkania tematyczne z interesującym przedstawicielami nauki, kultury lub wyjeżdżają na ciekawe harcerskie imprezy w formie biwaków, złazów lub wycieczek. W kręgu przyjaciół, wspólnie spędzają czas wolny z piosenką i humorem, poznając zakątki naszej Ojczyzny, a także Europy. Ponadto, współpracują z młodszą bracią harcerską, dzieląc się swoim doświadczeniem. Członkami Kręgu mogą zostać wszyscy, którzy byli lub są harcerzami, lubią harcerski styl życia, wędrowanie, ruch i aktywność, harcerską piosenkę i uśmiech. 
Zapraszamy. 

Kontakt i więcej informacji:
Dom Harcerza w Gdańsku
80-823 Gdańsk, ul. Za Murami 2-10
tel.: 501 505 024, 608 572 515, 662 242 182
e-mail: bradys@op.pl, vajra@wp.pl,
edwarda.serszen@wp.pl

Działają na rzecz mieszkańców dzielnicy, reprezentując interesy mieszkańców i wpływając na ogólnomiejską politykę. 
W Gdańsku mamy 35 jednostki pomocnicze Miasta Gdańska, popularnie nazywane dzielnicami i 35 Rad Dzielnic. Funkcjonowanie Rad Dzielnic to możliwość działania na rzecz środowiska lokalnego, jak i otrzymania wsparcia od lokalnych liderów, jakimi są członkowie Rad Dzielnic. 

Od 2012 roku systematycznie zwiększa się liczba Rad Dzielnic dostrzegających potrzeby seniorów oraz liczba inicjowanych i organizowanych przez Rady inicjatyw na rzecz osób starszych w dzielnicach. 
Na uwagę zasługują szczególne działania Rad kierowane do seniorów w dobie pandemii w 2020 roku, w ramach których Rada Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice i Rada Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia realizowały projekt, dzięki któremu udało się wesprzeć seniorów, jak i lokalne restauracje akcją zamówienia gorących posiłków z dostawą do domów seniorów. 

Rady Dzielnic Aniołki, Przymorze Wielkie, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Piecki-Migowo, Jasień, Wrzeszcz Górny, Brzeźno, Ujeścisko- -Łostowice, Krakowiec-Górki Zachodnie, Olszynka, Letnica, Orunia Górna-Gdańsk Południe i Oliwa zrealizowały projekty zakupów dla seniorów dotyczące paczek żywnościowych oraz środków ochrony osobistej. 

Warto odnotować, że poza przeznaczaniem środków finansowych, współpraca pomiędzy Radami Dzielnic a Seniorami polega również na udostępnieniu siedziby, użyczeniu sprzętu, wsparciu w poruszaniu się po jednostkach miejskich i wydziałach Urzędu Miejskiego, przekazywaniu informacji o aktualnych działaniach miejskich. Ponadto, Gdańscy seniorzy, nie tylko są obiorcami działań Rad Dzielnic, ale w wielu przypadkach wykazują swoją aktywność w działaniu samych Rad Dzielnic, będąc ich członkami. 

Kontakt i więcej informacji:
Biuro Rady Miasta Gdańska
Obsługa Jednostek Pomocniczych
Paweł Kordowski
80-853 Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1
pokój nr 113
tel. 58 323 70 33, fax: 58 305 34 52
e-mail: pawel.kordowski@gdansk.gda.pl
Zadania: obsługa organizacyjno-merytoryczna
Rad i Zarządów dzielnic Miasta.

Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
Kierownik: Sylwia Betlej
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337C
tel. +48 58 323 65 97
e-mail: sylwia.betlej@gdansk.gda.pl

Działania Miasta nakierowane są na podtrzymywanie aktywności społecznej sędziwych
mieszkańców Gdańska przez:
• wsparcie logistyczne, organizacyjne i lokalowe,
• organizację wydarzeń rocznicowych i jubileuszowych,
• budowanie relacji międzypokoleniowych.

Organizacja uroczystości uzależniona jest od obecnej sytuacji w kraju związanej z rozwojem
pandemii koronawirusa. Miasto Gdańsk zastrzega sobie możliwość odwołania bądź organizacji
powyższych wydarzeń wyłącznie w ograniczonym charakterze

Kontakt i więcej informacji:
Biuro Prezydenta, Urząd Miejski w Gdańsku,
ul. Nowe Ogrody 8/12,
tel. 58 323 62 22

Oferta jednostek GAK dla seniorów

Filia: Dom Sztuki GAK
Od marca 2016 roku w Domu Sztuki GAK działa Dom Sztuki Seniora, który powstał za sprawą działań animacyjnych skierowanych na rozwój artystyczny i społeczny seniorów. Spotykający się seniorzy samodzielnie decydują jaki profil warsztatów ich interesuje, czego chcą się uczyć, co rozwijać oraz jakich umiejętności chcieliby i mogą nauczyć innych. Cotygodniowe warsztaty naprzemiennie prowadzą animatorzy z Domu Sztuki GAK oraz seniorki. W ofercie warsztaty rękodzieła artystycznego m.in. decoupage, biżuteria artystyczna, filcowanie, warsztaty szablonowe, szydełko i druty z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, muzyczne, spotkania dotyczące bieżących problemów seniorów (np. dietetyka, ochrona zdrowia itp.),  spotkania integracyjne itp. Uczestniczki Domu Sztuki Seniora biorą udział w corocznej wystawie organizowanej przez Dom Sztuki GAK „Rękodzieło”. Uczestniczą też aktywnie w działaniach na rzecz potrzebujących – przekazują swoje prace na aukcje Gdańskiego Hospicjum, czy też dzieci i młodzieży z domów dziecka. 

Propozycje Domu Sztuki GAK

• Warsztaty dla seniorów. W ofercie warsztaty świąteczne (Wielkanoc): filcowanie, biżuteria artystyczna, florystyka. W zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej warsztaty odbędą się w formie stacjonarnej lub online. 
• Warsztaty pisania projektów, to warsztaty pisania projektów dzielnicowych dotyczących realizacji zadań i zmian w dzielnicy. Warsztaty odbędą się w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury, w formule online. Powrót do spotkań stacjonarnych w Domu Sztuki GAK uzależniony jest od sytuacji pandemicznej. 
Filia: Gama GAK

W tegorocznej ofercie:
• Dzień Seniora (29.10.2021 r.), wydarzenie dedykowane Seniorom z okazji Miesiąca Seniora. W planach występ artystyczny. 
• IX Zjazd Letniczan (23.07.2021 r.) będące spotkaniem dawnych i aktualnych mieszkańców Letnicy, w planie między innymi: prelekcja, wpis do księgi pamiątkowej oraz wspólne zdjęcie Letniczan. 
• Spotkanie z Gościem Specjalnym – muzykiem, poetką, podróżnikiem i pisarzem (13.11.2021 r.). n Świąteczne Spotkanie opłatkowe mieszkańców dzielnicy (14.12.2021 r.). 

Filia: Projektornia GAK 
Projektornia proponuje: 
• Spotkania podróżnicze, czyli spotkania z podróżnikami odkrywające najciekawsze zakątki świata. Spotkania odbędą się w formule online. 
• Koncert fortepianowy dla seniorów, zaplanowany na 1 października. W zależności od sytuacji pandemicznej koncert odbędzie się w formule stacjonarnej lub online. 
• Koncerty w Parku w Brzeźnie pn. Jodowanie. 
• Działalność Galerii Otwartej, czyli wystawy dla amatorów sztuk plastycznych.

Filia: Scena Muzyczna GAK
Scena Muzyczna GAK organizuje wiele projektów, których odbiorcami są i mogą być seniorzy. W tegorocznej ofercie znalazły się: 
• „Spotkania z cyklu Pasja szyta na miarę”, to spotkania ze znanymi i cenionymi ludźmi z szeroko rozumianego świata kultury. Są to wydarzenia łączące pokolenia, integrujące dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów.
• Klub Filmowy Kosmos, w ramach którego Scena Muzyczna GAK planuje zorganizować pokazy filmowe wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie. Będzie można obejrzeć filmy wyróżniające się konwencją, tematyką lub gatunkiem oraz opowiadający o różnych okresach życia człowieka. Planowane są również spotkania z ludźmi kina: dziennikarzami, reżyserami i filmoznawcami. 
• Koncerty w Amfiteatrze Orana. Park Oruński – jeden z najstarszych parków i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku – dzięki Scenie Muzycznej GAK, od dwóch sezonów w okresie letnim staje się miejscem spotkań artystów z gdańską publicznością. Jest to jedyne takie miejsce w Trójmieście, w którym mieszkańcy mogą na świeżym powietrzu, za darmo, posłuchać piosenki aktorskiej. 
• Zajęcia w placówce – Teatr amatorski 40+. Uczestnicy Teatru Amatorskiego 40+ mają możliwość wzięcia udziału w wielu warsztatach m.in. pracy nad głosem i ciałem, rozumienia tekstu, czy śpiewu, a także praktycznie wykorzystają nabyte umiejętności we wspólnie przygotowanym przedstawieniu. 

Scena Muzyczna GAK gości również Klub Seniora, który tworzy Koło nr 11 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Gdańsk. W ramach koła organizowane są spotkania, warsztaty, przedstawienia, a także wycieczki. Misją organizacji jest integrowanie i aktywizowanie emerytów, rencistów i inwalidów poprzez organizowanie różnych form życia kulturalnego, artystycznego, sportowego, turystycznego. Zapraszamy nie tylko mieszkańców Oruni! 

Filia: Stacja Orunia GAK
• Zdolna Orunia TKA!, w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury. ZDolna Orunia – Klub Szarpidrutek – Seniorek z Oruni, postanowiła nauczyć się nowej umiejętności – techniki artystycznej – tkactwa. W letnich miesiącach, chcemy przeprowadzić cykl warsztatów-kurs tkactwa artystycznego. Na spotkania zapraszamy także nowych mieszkańców; mamy nadzieję, że ta forma rękodzieła „skusi” inne osoby chcące zintegrować się wokół pasji. Projekt zakończymy prezentacją gobelinów, powstałych w czasie kursu, w przestrzeni dzielnicy. 
• Smaki Oruni, w ramach projektu Twój Wymarzony Dom Kultury, to długofalowy projekt oparty o kulturę otwartą, włączający lokalną społeczność dzielnicy Orunia do działań mających na celu wielopokoleniową integrację mieszkańców. W tym roku postanowiliśmy zaangażować mieszkańców Oruni do współtworzenia kalendarza na 2022 rok SMAKI ORUNI. W ramach projektu będziemy zbierać przepisy i związane z nimi historie rodzinne i kulinarne, zorganizowanie pikniku sąsiedzkiego z konkursem na 12 dań, a ich autorzy zostaną bohaterami kalendarza SMAKI ORUNI. W pierwszym etapie działania będą prowadzone online, a gdy tylko zniesiony zostanie reżim sanitarny planujemy cykl spotkań z mieszkańcami. Do współpracy zaproszone jest koło Seniorek ze ZDolnej Oruni. 
• ZDolna Orunia. Projekt wieloletni skierowany do zdolnych mieszkańców Oruni, zainicjowany przez Seniorki z Oruni. Zdolna Orunia ma stałe miejsce – „siedzibę” w Stacji Orunia GAK, wsparcie merytoryczne, organizacyjne i finansowe. Zapraszamy twórczych Seniorów, ludzi z pasją w każdą środę o 16:30 (pod warunkiem zniesienia obostrzeń sanitarnych). Zajmujemy się pasjami, rozwijaniem twórczości i poznawaniem sąsiadów. 
• Klub SENIORA ORANIA. Stałe spotkania w każdy piątek o 10:00, zawieszone na czas pandemii. 
• Teatrzyk ZDolnej Oruni. Od września, przygotowanie Kabaretu Seniorów – program na karnawał, reżyseruje Monika Jarząbek (przy założeniu zniesienia obostrzeń epidemicznych 

Filia: Winda GAK
Winda GAK proponuje:
• Mój wymarzony ogród sztuki, czyli kontynuację projektu z 2020 roku. Seniorzy mają zaprojektować ogród przed Winda GAK. Projekt realizowany z klubem Seniora działającym przy Windzie GAK. Termin czerwiec 2021 r. 
• Warsztaty kreatywne dla seniora, czyli cotygodniowe spotkania w Windzie GAK, w trakcie których seniorzy kreatywnie spędzają czas. Wszystkie materiały niezbędne do realizacji zajęć seniorzy otrzymują od Windy GAK. Zajęcia odbywają się co tydzień, w każdą środę (zawieszone w czasie pandemii). 
• Chór Seniora, spotkania przy piosence razem z Windą GAK. 

Filia: Wyspa Skarbów GAK 
Plany Wyspy Skarbów GAK obejmują w tym roku: 
• Święto Światła (22-23.10.2021), na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum zachęcamy do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Zapraszamy na wieczór pełen skupienia i atmosfery relaksu. Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas w obliczu pandemii. Jak wyciszyć umysł zmęczony wymuszoną izolacją, poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia? Jak zbudować swoje wewnętrzne „święto światła” w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie. 
• Koncert dla seniorów zaplanowany na 18.11.2021 r. Organizacja i przebieg wszystkich wydarzeń oraz przedsięwzięć planowanych w 2021 r. przez GAK uzależniona jest od aktualnej sytuacji epidemicznej związanej z Covid19. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi filiami 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia proponuje skorzystanie z następującej oferty edukacyjnej w ramach Gdańsk dla Seniorów 2021: 

CSW ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście:

• dwa oprowadzania online z audiodeskrypcją po aktualnie trwającej wystawie 
• dwa oprowadzania online w Polskim Języku Migowym po aktualnie trwającej wystawie. Oprowadzania online dostępne będą bezpłatnie na: 
◦ stornie internetowej www.laznia.pl/ wystawy/laznia-dostepna-online-345/
◦ kanale YouTube www.youtube.com/user/cswLaznia
◦ Facebooku @cswlaznia www.facebook.com/cswlaznia
◦ Facebooku edukacyjnym. @cswlazniakwww.facebook.com/cswlazni
• trzy Rodzinne spacery po Dolnym Mieście.
Stacjonarne, wiosenno-letnie wędrówki z przewodnikami (Jackiem Górskim, Andreasem Kasperskim, Markiem Barańskim i Joanną Jarzęcką-Stąporek), przybliżą temat architektury i przyrody dzielnicy. Bezpłatne spotkania odbędą się w maju, czerwcu i wrześniu. Szczegółowe informacje pojawią się na: 

CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie:

W ciągu roku pojawią się cztery warsztaty online z cyklu Aktywni lokalnie. Seria warsztatów umożliwi kulturalną i społeczną aktywizację kreatywnych mieszkańców Nowego Portu. Działania zaktywizują lokalną społeczność i pomogą odkryć potencjał kryjący się w mieszkańcach dzielnicy. 1. MAJKA i przygoda z meblami – podczas warsztatów online Majka objaśni uczestnikom i uczestniczkom jak od podstaw wykonać renowację krzesła. Prowadzenie: Maja Zalewska. Warsztat online pojawi się 30.03.2021, dostępny będzie bezpłatnie na: 
• stornie internetowe www.laznia.pl/edukacja/
• kanale YouTube www.youtube.com/user/cswLaznia
• Facebooku @cswlaznia www.facebook.com/cswlaznia
• Facebooku edukacyjnym @cswlazniak www.facebook.com/cswlazniak

2. DACJAN i graffiti – podczas warsztatów online uczestnicy i uczestniczki poznają zarys historyczny techniki malarskiej jaką jest graffiti. Dacjan objaśni również poszczególne etapy powstawania graffiti oraz przybliży profesjonalne nazewnictwo stosowanych technik. Prowadzenie – Dacjan Bekasiewicz. Warsztat online pojawi się 29.06.2021, dostępny będzie bezpłatnie na: 

3. KASIA i Nowy Port od podwórka, subiektywny spacer online po niecodziennych i niedostępnych zakątkach Nowego Portu. Prowadzenie – Katarzyna Werner. Spacer online pojawi się 28.09.2021, dostępny będzie bezpłatnie na: 
• stornie internetowe www.laznia.pl/edukacja/
• kanale YouTube www.youtube.com/user/cswLaznia
• Facebooku @cswlaznia www.facebook.com/cswlaznia
• Facebooku edukacyjnym @cswlazniak www.facebook.com/cswlazniak

4. LIPSKEE i tutting, taneczno-instruktażowy warsztat online opierać się będzie przede wszystkim na technice tuttingu, której podstawową zasadą jest symetryczny układ rąk i przedramion przypominający grę „tetris”. Prowadzenie – Adrian „Lipskee” Lipiński. Warsztat online pojawi się 07.12.2021, dostępny będzie bezpłatnie na: –
• stornie internetowe www.laznia.pl/edukacja/
• kanale YouTube www.youtube.com/user/cswLaznia
• Facebooku @cswlaznia www.facebook.com/cswlaznia
• Facebooku edukacyjnym @cswlazniak www.facebook.com/cswlazniak

Zorganizowane będą również oprowadzenia:
• dwa oprowadzania online z audiodeskrypcją po aktualnie trwającej wystawie
• dwa oprowadzania online w Polskim Języku Migowym po aktualnie trwającej wystawie. Oprowadzania pojawią się w ciągu 4 tygodni od rozpoczęcia wystawy. Oprowadzania onlinedostępne będą bezpłatnie na:

Kontakt i więcej informacji:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
tel. 58 3054050
e-mail: office@laznia.pl
www.laznia.pl

W obecnej sytuacji, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie gości oraz pracowników, Muzeum kieruje się przede wszystkim obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi. Jak w przypadku innych instytucji kultury, tak i w naszej, wachlarz działań został ograniczony i dostosowany do restrykcyjnych wymogów walki z epidemią. Stąd, przedkładając Państwu ofertę na cały rok, należy pamiętać o dynamicznie zmieniającej się i mało przewidywalnej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam działać. Oferta na czas ograniczeń polega przede wszystkim na działaniach on-line. Proponujemy: 
• warsztaty malarskie, które skoncentrowane są wokół dziedzictwa kulturowego Gdańska oraz zbiorów Muzeum Gdańska. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sztukę kompozycji, uczą się doboru barw i zgłębiają tajniki światła i cienia. Uczestnicy pod profesjonalną opieką wykonują własne interpretacje dzieł sztuki dostępne w ramach zdigitalizowanej oferty Muzeum Gdańska, mogąc „zmaterializować” je we własnym domu. W czasie rzeczywistym instruktor wykonuje obrazy wraz z uczestnikami. Chętni otrzymują pakiet materiałów do wykonania każdej z prac. Chęć udziału można zgłaszać w Dziale Edukacji Muzeum Gdańska u koordynatorki programu, pani Anny Czarnoty pod numerem telefonu +48 503 437 825 lub e-mail a.czarnota@muzeumgdansk.pl, 
• spotkania z historią i sztuką na platformie Microsoft Teams, podczas których uczestnicy poznają nie tylko wnętrza Muzeum Gdańska, ale i wybrane zagadnienia dotyczące historii naszego miasta. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub aby zgłosić chęć skorzystania z oferty wystarczy skontaktować się z koordynatorką programu Moniką Kryger, telefon +48 512 418 745 lub e-mail m.kryger @muzeumgdansk.pl 

W momencie powrotu do normalnych warunków pracy Muzeum Gdańska wznowi program Muzeum Seniorom. W ramach przedsięwzięcia zapraszamy Seniorki i Seniorów w wybrany czwartek miesiąca na nieodpłatne spotkania tematyczne do różnych oddziałów muzealnych. Założeniem programu Muzeum Seniorom jest hasło: „Wynieś coś z Muzeum”. W zależności od tematyki zajęć, będzie to wiedza, praktyczne umiejętności albo własnoręcznie wykonana praca nawiązująca do konkretnego zabytku Tematyka spotkań jest bardzo zróżnicowana. Inspiracją może być nowa wystawa albo obiekt pozyskany do muzealnej kolekcji. Na każde zajęcia obowiązują zapisy gdyż liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto śledzić naszą stronę internetową. Koordynatorem programu jest Dorota Powirska, telefon +48 512 418 752 lub e-mail d.powirska@ muzeumgdansk.pl. 

„GreenSAM” – “Green Silver Age Mobility” – czyli „Zielona Mobilność w Srebrnym Wieku” to europejski projekt z myślą o podniesieniu poziomu mobilności aktywnej seniorów. Dla wszystkich miast europejskich coraz większym wyzwaniem jest szybko rosnąca liczba osób starszych, a co za tym idzie wyzwaniem staje się mobilność tej grupy mieszkańców. Gdańsk odpowiadając na te wyzwania i pojawiające się potrzeby, przystąpił do projektu z nadzieją na zwiększenie aktywności mobilnej oraz bezpieczeństwa drogowego seniorów. Działania związane z realizacją projektu dotyczą popularyzacji aktywności osób starszych w przestrzeni miasta, poprzez większy udział seniorów w korzystaniu z rowerów jako formy transportu i rekreacji oraz szukanie rozwiązań ułatwiających osobom starszym poruszanie się po mieście. 
Projekt GreenSAM, który realizowany jest w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w 85 procentach, rozpoczął się w styczniu 2019 r. i potrwa 30 miesięcy. 
Projekt przewiduje nawiązanie szerokiej współpracy z organizacjami i instytucjami reprezentującymi seniorów w celu promowania aktywnej mobilności. Jednym z najważniejszych celów projektu „GreenSAM” jest utworzenie Zespołu ds. aktywnej mobilności. Do zadań Zespołu, jako ciała doradczego, będzie należało opracowanie zaleceń, opinii i rekomendacji tematów związanych z aktywnością w „srebrnym wieku”. W ramach projektu zostaną również podjęte kroki, w celu określenia barier w zakresie mobilności aktywnej seniorów, poprawy bezpieczeństwa w ruchu ulicznym oraz promocję jazdy na rowerze wśród starszych mieszkańców miasta. 
Projekt „GreenSAM” jest szansą na wymianę doświadczeń i najlepszych rozwiązań praktycznych pomiędzy partnerami z Obszaru Morza Bałtyckiego w zakresie mobilności i w dostosowaniu ich do warunków oraz sytuacji w Gdańsku. Partnerami w projekcie są: miasta Hamburg, Aarhus, Tartu, Ryga, Gmina Miasta Gdańska, Valonia – Rada Regionu Południowej Finlandii, Instytut Studiów Bałtyckich MTÜ oraz Uniwersytet Nauk Stosowanych z Turku. 
W ramach realizacji projektu w 2020 r. zakupionych zostało 6 elektrycznych rowerów trójkołowych, które będą służyły grupom seniorów do wspólnych zaplanowanych przejazdów. 
W 2020 r. powstał Zespół złożony z 5 radnych Rady Seniorów w Gdańsku jako ciało doradcze i opiniotwórcze. Wszelkie rekomendacje w obszarze mobilności aktywnej w „srebrnym wieku” przygotowane przez ten Zespół będą mogły być przedstawione Radzie Miasta oraz innym podmiotom działającym w obszarze mobilności. 
Zespół współpracował z Fundacją TUS przy zbieraniu opinii seniorów, które posłużyły do stworzenia opracowania „Mobilność mieszkanek i mieszkańców Gdańska po 60 roku życia”. 

Kontakt i więcej informacji:
Małgorzata Ratkowska
Koordynator projektu GreenSAM w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej, Referat Mobilności Aktywnej
e-mail: malgorzata.ratkowska@gdansk.gda.pl
tel.: 58 526 80 82 lub 693 813 038

Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel im. Prezydenta Pawła Adamowicza to doskonały przykład przedsięwzięcia będącego inicjatywą gdańskich, aktywnych seniorów. Olimpiada jest przeznaczona dla osób 60+ z Województwa Pomorskiego. Pierwsza edycja „gdańska” o puchar Prezydenta Miasta miała miejsce w 2017 roku i wzięło w niej udział blisko 450 osób z siedmiu miast, w roku kolejnym Olimpiada zdobyła zasięg wojewódzki. Do eliminacji powiatowych II Edycji Olimpiady przystąpiło 15 starostw z Pomorza z ponad 500 uczestnikami. Do Eliminacji Wojewódzkich przeszło 76 laureatów. W eliminacjach Ogólnopolskich, które odbyły się w grudniu 2019 udział wzięło 17 uczestników z dwóch edycji Pomorskich. Jedenastu uczestników z Pomorza zajęło punktowane miejsca, w tym pięcioro Gdańszczan. 
Olimpiada jest wspaniałą okazją nie tylko sprawdzenia swojej wiedzy obywatelskiej, ale także jej uzupełnienia. Uczestnicy dotychczasowych edycji potwierdzają, że to wydarzenie pomogło im uzmysłowić sobie co to jest społeczeństwo obywatelskie, dostrzec rolę każdego obywatela w partycypacji obywatelskiej oraz możliwości wpływu na swoje otoczenie. Uczestnicy wszystkich Olimpiad założyli Klub Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”, kontynuując tym samym spotykania i wspólne działanie. Pomysłodawcą i realizatorem Olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy. III Edycja Olimpiady realizowana jest we współpracy z Samorządem Pomorza przy wsparciu organizacyjnym Miasta Gdańska, Klubu Olimpijczyka, Pomorskiej Delegatury OPS, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Rad Seniorów, organizacji senioralnych, Zespołu Szkół Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku oraz innych organizacji i instytucji. Do końca roku 2021 eliminacje wojewódzkie zostaną przeprowadzone w trybie zdalnym. Szczegóły organizacyjne będę uzgadniane w oparciu o bieżącą sytuację epidemiczną związaną z Covid 19. Zachęcamy do zainteresowania się tym ważnym i ciekawym przedsięwzięciem. 

Kontakt i więcej informacji:
Pomysłodawca i Koordynator
wydarzenia: Barbara Średniawa
tel. 883 703 713
e-mail: barbara_sredniawa@wp.pl

 Spotkania zainicjowane w roku 2015 są okazją do regularnego kontaktu pomiędzy przedstawicielami grup formalnych i nieformalnych skupiających seniorów a Urzędem Miejskim w Gdańsku. Od samego początku celem głównym spotkań było bliższe poznanie aktywnie działających seniorów, reprezentujących większe i mniejsze grupy zrzeszające osoby starsze. Spotkania spełniają bardzo ważną rolę w przekazywaniu istotnych informacji, aktualnej oferty wydarzeń i przedsięwzięć adresowanych do seniorów, jak również bliższego poznania wśród samych seniorów-przedstawicieli klubów, kół bądź organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych. Cennym rezultatem spotkań jest wymiana doświadczeń, dobrych praktyk, ale również nawiązywanie współpracy pomiędzy grupami. Obecnie w Gdańsku mamy prawie 90 grup działających w różnej formule. Spotkania odbywają się średnio trzy razy w roku. Zapraszamy wszystkich liderów zainteresowanych udziałem w spotkaniach do kontaktu. Organizatorem spotkań jest Urząd Miejski w Gdańsku. 

Kontakt i więcej informacji:
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów
Gabriela Dudziak
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Rozwoju Społecznego
Referat Spójności Społecznej
ul. Kartuska 5, Gdańsk
tel. 58 526 80 71
e-mail: seniorzy@gdansk.gda.pl

Budżet Obywatelski to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym mieszkańcy co roku, decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z budżetu Gminy Miasta Gdańska. W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Wystarczy mieszkać na stałe w naszym mieście. Gdańscy seniorzy bardzo aktywnie uczestniczą w całym procesie Budżetu Obywatelskiego. Każdego roku składają ciekawe propozycje projektów i biorą udział w głosowaniu. Wszystko odbywa się internetowo na stronie www.gdansk.pl W Budżecie Obywatelskim przede wszystkim liczy się pomysł. Projekty mogą dotyczyć wielu obszarów tematycznych np.: n
• edukacja i kultura
• zdrowie
• n inwestycje drogowe
• n sport i rekreacja
• n zieleń miejska 

Z roku na rok przybywa w naszym mieście projektów, które są bezpośrednio skierowane do osób starszych. Dzięki głosom mieszkańców, w tym roku będzie realizowany projekt „Cykliczne warsztaty dla seniorów z dzielnicy Przymorze Wielkie rozwijające pamięć i koncentrację” (BO 2021). W ramach Budżetu Obywatelskiego została również wydzielona osobna pula pieniężna na projekty zielone tzw. Zielony Budżet Obywatelski. Celem Zielonego Budżetu jest stworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zielonych i dbałość o środowisko naturalne. Seniorzy mają teraz szansę w szczególny sposób zadbać o swoją dzielnicę. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego. 

Kontakt i więcej informacji:
Koordynacja Budżetu Obywatelskiego
Urząd Miejski w Gdańsku /Biuro Prezydenta/
Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
tel.: 58 323 65 97, 58 323 66 51
58 323 66 37, 58 323 63 37
e-mail: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl
www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu
na Facebooku: www.facebook.com/gdanskBO

Aktualności

Skip to content