Skip links

7 dni 24 godz. na dobę

Gdańskie Centrum Kontaktu

58 52 44 500

zadzwoń

WSTĘP

Zobacz spis treści Informatora Gdański Senior 2021

Strona nr. 6-17 w wersji drukowanej

Zobacz w PDF

Budowanie polityki senioralnej w Gdańsku

W świetle najnowszej prognozy dla ludności Polski (…) odsetek ludzi starych (65+) w strukturze naszego społeczeństwa ma ulec zdecydowanemu zwiększeniu, gdyż z dzisiejszego poziomu blisko 14% ma wzrosnąć do ponad 18% w 2020 roku, a w stosunkowo nieodległej perspektywie, czyli w 2035 roku, osiągnie poziom około 23% (zbliżone tendencje demograficzne dadzą się również zaobserwować w odniesieniu zarówno do ludności województwa pomorskiego, jak i mieszkańców samego Gdańska)
Miasto realizuje swoje zadania adresowane do seniorów przez wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz jednostki organizacyjne miasta. Wydział Rozwoju Społecznego oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie są wiodącymi podmiotami realizującymi politykę społeczną w tym zakresie.
Polityka senioralna realizowana jest w oparciu o przyjęte dokumenty strategiczne i operacyjne. Mając na względzie jak najlepsze jej realizowanie, już w roku 2007 powołano Gdańską Radę ds. Seniorów jako organ konsultacyjno-doradczy Prezydenta Miasta Gdańska. Rada pracowała przez trzy kadencje i była reprezentacją organizacji zrzeszających osoby starsze, organizacji społecznych oraz osób fizycznych działających na rzecz poprawy jakości życia osób starszych i instytucji publicznych, które zajmują się problemami osób starszych w Gdańsku.
W celu zintensyfikowania i koordynacji współpracy na rzecz osób starszych, w 2011 r. Prezydent powołał, na wniosek Rady, Pełnomocnika ds. Seniorów.
Od 2018 r. działa Rada Seniorów w Gdańsku (patrz strona 6).
Gdańsk może poszczycić się przeprowadzeniem badań socjologicznych, które były zakrojoną na szeroką skalę dokładną diagnozą populacji gdańskich seniorów. Badania zostały zainicjowane i przeprowadzone przy współpracy z Gdańską Radą ds. Seniorów (współfinansowane przez Urząd Miejski w Gdańsku i Uniwersytet Gdański) w 2012 r. na reprezentatywnej próbie 1500 mieszkańców Gdańska. Były pierwszym w historii Gdańska badaniem o tak szerokim zakresie tematycznym
i obejmującym tak liczną próbę badawczą osób w wieku 65 i więcej lat. W ich wyniku zidentyfikowano sytuację i warunki życia ludzi starszych, a także uzyskano wiedzę o ich potrzebach i oczekiwaniach. Zdobyte tą drogą informacje umożliwiają podejmowanie celowych i efektywnych działań z zakresu polityki senioralnej.

Kontakt:
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów
Gabriela Dudziak
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Rozwoju Społecznego
Referat Spójności Społecznej
ul. Kartuska 5, Gdańsk, tel. 58 526 80 71
e-mail: gabriela.dudziak@gdansk.gda.pl

Rada Seniorów w Gdańsku

Rada Seniorów w Gdańsku jest zespołem o charakterze doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym, który w oparciu o zasoby wiedzy i doświadczenie środowiska osób starszych współpracuje z organami Miasta Gdańska w obszarze spraw lokalnych, w szczególności dotyczących planowania i realizacji polityki senioralnej Miasta.
Celem Rady jest zwiększanie zainteresowania i zaangażowania seniorów w sprawy lokalnej społeczności, w szczególności dotyczące rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb środowiska osób starszych oraz pobudzania ich aktywności.
Rada Seniorów w Gdańsku rozpoczęła swoją dwuletnią kadencję w 2018 r.
Ze względu na sytuację epidemiczną i wynikające z niej ograniczenia Kadencja Rady Seniorów została przedłużona Uchwałą Rady Miasta Nr XXV/677/20 z dnia 16 lipca 2020 r., zgodnie z którą wybory zostaną̨ ogłoszone po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
Rada składa się z 31 osób, pracujących w 7 komisjach tematycznych.

Kontakt:
Natalia Strzelec
Biuro Rady Miasta Gdańska
ul. Wały Jagiellońskie 1
80-853 Gdańsk
tel. 58 323 70 19
e-mail: natalia.strzelec@gdansk.gda.pl lub brmg@gdansk.gda.pl

Złote Gody – czyli Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego tzw. „Złote Gody” to uroczyste wręczenie Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przez
Prezydenta Miasta Gdańska w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Ceremonie wręczenia medali odbywają się średnio raz w miesiącu w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 w Gdańsku. Uroczystość trwa około godziny i wieńczy je koncert oraz symboliczna lampka szampana.
Uroczyste świętowanie – czyli formalności krok po kroku

1. jubileusz „Złotych Godów” dotyczy par małżeńskich, które przeżyły ze sobą w jednym związku 50 lat,

2. wniosek o nadanie Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica ta przypada w styczniu lub lutym danego roku, wnioski można przedstawiać począwszy od dnia 1 listopada roku poprzedzającego,
3. udział w uroczystości jest bezpłatny,
4. zgłoszenia jubileuszu przyjmuje

Urząd Stanu Cywilnego
ul. Partyzantów 74
stanowiska 23-24
I piętro
Można dokonać rezerwacji wizyty telefonicznie:
nr 58 778 62 04, 58 778 62 07, 58 778 62 08 lub 58 778 62 16

Prezydent Miasta Gdańska honoruje również jubilatów obchodzących 55-tą, 60-tą, 65-tą i 70- tą rocznicę pożycia małżeńskiego, przyznając Medal Prezydenta Miasta Gdańska – zgłoszenia jubilatów dokonuje się według powyższej procedury.

Setne urodziny z Miastem Gdańsk

Rocznica setnych urodzin to dostojny jubileusz. Jest to szczególna i podniosła uroczystość.
W tak wyjątkowym święcie, poza rodziną, przyjaciółmi i znajomymi, może również wziąć udział Urząd Miejski w Gdańsku.
W tym szczególnym i wyjątkowym momencie ukończenia 100 lat życia chętnie udział biorą władze miasta, by złożyć na ręce sędziwych obywateli wyrazy szacunku i uznania. Dzieje się tak jednak na wyraźne życzenie Jubilatów lub ich najbliższych.

W celu zgłoszenia uroczystości jubileuszowej, należy złożyć wniosek do:

Urząd Stanu Cywilnego
ul. Partyzantów 74
stanowiska 23-24
I piętro
Można dokonać rezerwacji wizyty telefonicznie: nr 58 778 62 04, 58 778 62 07, 58 778 62 08 lub 58 778 62 16
Po uzgodnieniu terminu wizyty z najbliższą rodziną Jubilatów, Prezydent Miasta Gdańska składa wizytę osobie obchodzącej setne urodziny. Oprócz serdecznych życzeń, Prezydent wręcza Jubilatom dyplom, kwiaty, upominek oraz jubileuszowy tort.

Projekty dla Seniorów

Jakość życia uwarunkowana jest wieloma czynnikami, do których należą przede wszystkim warunki bytowe, stan zdrowia, a także aktywność i kontakty społeczne. Aktywność uważana jest za naturalną potrzebę każdego człowieka i stanowi warunek prawidłowego rozwoju.
W odniesieniu do osób starszych, to właśnie aktywność przyczynia się do zaspokajania wielu potrzeb i umożliwia pokonywanie licznych codziennych problemów. Aktywność intelektualna, fizyczna i społeczna powinna przede wszystkim dotyczyć przedsięwzięć i działań, które lubimy i jesteśmy w stanie zrealizować. Podejmowanie szeroko rozumianej aktywności umożliwia aktywne i przyjemne spędzanie czasu w różnych miejscach; daje szansę na nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów społecznych, może być inspiracją i okazją do rozwijania swoich zainteresowań; czy też umożliwiać społeczne angażowanie się w inicjatywy organizacji pozarządowych działających na rzecz samych seniorów.
Więcej informacji na temat organizacji pozarządowych można uzyskać w
Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku al. Grunwaldzka 5,
tel. 58 344 40 39, e-mail: seniorzy@fundacja.org.pl
Miasto Gdańsk przeznacza środki na konkursy grantowe na działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.

W roku 2021 operatorem konkursu jest Regionalne Centrum Wolontariatu.
Regionalne Centrum Wolontariatu W Gdańsku
Plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk budynek Europejskiego Centrum Solidarności
III piętro, pokój 3.27
tel. 58 772 42 18
tel. 58 772 42 21

www.wolontariatgdansk.pl

Gdański Fundusz Senioralny

To program wsparcia finansowego dla inicjatyw i wydarzeń kreowanych przez gdańskich seniorów i seniorki, których odbiorcami mogą być zarówno sami seniorzy, jak również wszyscy mieszkańcy Gdańska. Fundusz dedykowany jest seniorom, którzy chcieliby zrobić coś na rzecz innych, lubią aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia, chcą pogłębiać swoje pasje, rozwijać zainteresowania, poszukiwać nowych możliwości rozwoju. To również okazja do tego, by inspirować innych i zachęcać do przyłączenia się do działających już grup czy inicjatyw.
W ciągu roku realizowane są 2 edycje konkursu – wiosenna i jesienna. Seniorzy opisują swoje pomysły na prostym formularzu. Wybrane przez kapitułę inicjatywy otrzymują dofinansowanie w ustalonej kwocie 700 zł. Podczas całego procesu – od złożenia wniosku z pomysłem, przez jego realizację, aż do rozliczenia projektu, seniorzy mają możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa. Pomysłodawcy inicjatyw biorą również udział w szkoleniu z zakresu wolontariatu i aktywności społecznej oraz na temat zasad Funduszu i praktycznych aspektów realizacji inicjatywy. Przyznane środki należy wydatkować zgodnie z założeniami, a następnie dostarczyć faktury i krótkie sprawozdanie do biura operatora Funduszu, czyli Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Regulamin Konkursu nie ogranicza pomysłowości i kreatywności seniorów. Zakres rzeczowy inicjatyw jest bardzo szeroki
– seniorzy np. organizują wydarzenia integrujące mieszkańców dzielnic, warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, kulinarne, zajęcia sportowe, kulturalne, spotkania edukacyjne itp.. Dzięki realizowanym pomysłom uczą się nowych rzeczy, zdobywają nową wiedzę, doskonalą umiejętności, pogłębiają zainteresowania czy poznają nieznane dotąd zakątki miasta czy Pomorza. Gdańscy Seniorzy zgłaszają również inicjatywy związane z integracją międzypokoleniową oraz takie, które tworzone są z myślą o wsparciu gdańskich organizacji pozarządowych np. warsztaty historyczno-informatyczne czy szycie zabawek i poduszek dla podopiecznych dziecięcego hospicjum.
Dotychczas odbyło się już 14 edycji, w których dofinansowanie otrzymało 524 inicjatywy senioralne. Twórcami inicjatyw było 2369 seniorów, a ich uczestnikami ok. 11065 osób.

Skip to content